Ewolucja systemu politycznego 2025

Ewolucja sytemu politycznego 2025

Partie polityczne i systemy partyjne w Europie Środkowej i Wschodniej. Wyznaczanie kierunków zmian i reagowanie na wyzwania

24-25 kwietnia 2025 r., Collegium Polonicum, Słubice

Organizatorzy:

Ośrodek Badań i Edukacji Europejskiej,

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, Zakład Systemów Politycznych

Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych

Systemy polityczne Europy Środkowej i Wschodniej (EŚiW) kształtowały się pod wpływem gwałtownych transformacji ostatnich dekad – od upadku reżimów komunistycznych po proces konsolidacji instytucji demokratycznych. Obecnie region ten zmaga się z nową falą wyzwań, takich jak narastająca polaryzacja polityczna, rosnący wpływ ruchów populistycznych, zakłócenia związane z transformacją cyfrową oraz zewnętrzna presja geopolityczna. Partie polityczne i systemy partyjne znajdują się w centrum tych procesów, pełniąc jednocześnie rolę ich katalizatorów i podmiotów.

Niniejsza konferencja ma na celu odpowiedź na pytanie, w jaki sposób partie polityczne i systemy partyjne w Europie Środkowo-Wschodniej adaptują się do dynamicznie zmieniających się warunków. Gromadząc naukowców, badaczy i praktyków, wydarzenie ma stanowić platformę interdyscyplinarnego dialogu na temat kondycji demokracji, reprezentacji oraz rządzenia w regionie. Zamierzeniem organizatorów jest to, aby przyjrzeć się wyzwaniom, przed którymi stoją partie polityczne, przeanalizować pojawiające się trendy oraz zaproponować innowacyjne rozwiązania na rzecz wzmocnienia odporności systemów demokratycznych.

Konferencja będzie wyjątkową okazją do refleksji nad szerszymi konsekwencjami doświadczeń Europy Środkowej i Wschodniej, dostarczając cennych spostrzeżeń dla innych regionów przechodzących podobne transformacje.

Zapraszamy badaczy i praktyków do nadsyłania propozycji wystąpień dotyczących tematu „Partie polityczne i systemy partyjne w Europie Środkowej i Wschodniej. Wyznaczanie kierunków zmian i reagowanie na wyzwania”.

Zgłoszenia mogą obejmować między innymi następujące zagadnienia:
systemy partyjne i dynamika wyborcza: fragmentacja, polaryzacja i zmiany w nastawieniu wyborców;

populizm i ruchy antyestablishmentowe: wpływ na tradycyjne systemy partyjne i stabilność polityczną;

zasady finansowania partii politycznych: porównawcze spojrzenie na praktyki finansowania i mechanizmy odpowiedzialności;

płeć i różnorodność w polityce: wyzwania związane z reprezentacją i przywództwem w strukturach partyjnych;

transformacja cyfrowa i kampanie polityczne: rola mediów społecznościowych, dezinformacji i sztucznej inteligencji w polityce partyjnej;

reakcje na zagrożenia zewnętrzne: rola partii w rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem, takich jak dezinformacja i wojna hybrydowa;

europeizacja i systemy partyjne: wpływ UE na krajową dynamikę polityczną:

perspektywy porównawcze: lekcje z innych regionów, które informują o polityce partyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wydarzenie ma na celu:

pogłębienie zrozumienia czynników kształtujących partie polityczne i systemy partyjne w Europie Środkowo-Wschodniej;

promowanie badań interdyscyplinarnych poprzez integrację perspektyw nauk politycznych, socjologii, studiów nad komunikacją i prawa;

oferowanie wglądu w politykę w celu wzmocnienia demokratycznych rządów i odpowiedzialności politycznej w regionie;

ułatwienie wymiany wiedzy między naukowcami i praktykami w celu sprostania wspólnym wyzwaniom;

Językami roboczymi konferencji będą angielski i polski.

Organizatorzy zapewniają uczestnikom konferencji zakwaterowanie, wyżywienie oraz publikację zaakceptowanych i pozytywnie zrecenzowanych referatów.

Procedura selekcji referatów będzie przebiegała następująco:

– do 15 marca 2025 r. – przesłanie formularzy zgłoszeniowych wraz z abstraktem referatu za pośrednictwem formularza pod linkiem:  https://forms.gle/1okhB6PdGTAP7QBr5

– do 20 marca 2025 r. – przesłanie informacji o przyjęciu referatu,

– do 30 marca 2025 r.  – wniesienie opłaty konferencyjnej,

– do 31 lipca  2025 r. – przesłanie ostatecznej wersji referatów.

KOSZT UDZIAŁU W KONFERENCJI WYNOSI:

– dla członków PTNP – 700 zł (w tym 2 noclegi, wyżywienie pierwszego dnia konferencji, śniadanie i lunch drugiego dnia konferencji).

– dla osób nie należących do PTNP – 750 zł (w tym 2 noclegi, wyżywienie pierwszego dnia konferencji, śniadanie i lunch drugiego dnia konferencji).

Odpowiednią kwotę należy wpłacić przelewem na konto bankowe Ośrodka Badań i Edukacji Europejskiej do 30 marca 2025 r. – Nr konta 52 1610 1133 2003 0051 4927 0005 (w tytule przelew proszę zapisać: „Ewolucja + Nazwisko Uczestnika”). 

Informacje nt. konferencji oraz formularz zgłoszeniowy dostępne będą na stronie internetowej Organizatorów: tj. Ośrodka Badań i Edukacji Europejskiej oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM www.wnpid.amu.edu.pl.

Komitet organizacyjny konferencji:

prof. dr hab. Magdalena Musiał-Karg

prof. dr hab. Andrzej Stelmach

prof. UAM dr hab. Jędrzej Skrzypczak

prof. UAM dr hab. Krzysztof Urbaniak

dr hab. Natasza Lubik-Reczek

mgr Emil Plewa (sekretarz konferencji).

Adres do korespondencji e-mail: syspolit@amu.edu.pl.

Konferencja „Ewolucja Systemu Politycznego” została dofinansowana ze środków MNiSzW w ramach programu: „Doskonała nauka II- Wsparcie konferencji naukowych” (nr umowy KONF/SN/0360/2023/01)